1. Silový tréning spôsobuje, že ženy naberajú na váhe a objeme
Pravda je, že vykonávaním silového tréningu prichádza k redukcií telesného tuku a nárastu čistej svalovej hmoty, ktorá je pre mužov, rovnako ako aj ženy dôležitá po zdravotnej ako aj fyzickej stránke!
Tento proces môže spôsobiť mierny nárast celkovej hmotnosti, lebo svalová hmota váži viac, než samotný tuk, načo sa často zabúda. Ale výsledkom silového tréningu je výrazný nárast sily, ktorá je dôležitá pre človeka. Len u žien s ich genetickou predispozíciou k hypertrofií, ktoré vykonávajú tréning s veľkým objemom a intenzitou, dochádza k zvýšeniu celkovej hmotnosti, ale percento takýchto žien je veľmi malé, preto niet sa čoho báť.
2. Ženy by mali používať iné tréningové metódy ako muži
Ženy sú často nahovárané, aby používali posilňovacie stroje a pomalé kontrolované pohyby že použitím voľných váh alebo cvikov vykonávaných vo vysokej rýchlosti či cvičením vlastnou váhou môže spôsobiť zranenie. V skutočnosti však neexistuje žiaden dôkaz, že u žien počas silového tréningu by hrozilo väčšie riziko zranenia. Ako u mužov, tak aj u žien je dôležitá správna technika a inštrukcie pri tréningu a to je častý problém, ktorý je badateľný pri rôznych cvičeniach – chybná technika a nedostatočná sila je veľké riziko, čo sa týka zdravia aj zranení do budúcnosti. Všetci ľudia, ktorí vykonávajú silový tréning ako aj iné cvičenia by sa mali riadiť programom, ktorý postupne zvyšuje intenzitu a záťaž ich tréningu. Odporúča sa vykonávať cviky, ktoré zasiahnu viac kĺbov a svalových skupín naraz a majú vyššiu odozvu na organizmus.
3. Ženy by sa mali vyhýbať cvičeniu s vysokou intenzitou alebo veľkou váhou
Ženy sú častokrát nahovárané, aby pri silovom cvičení používali malé váhy napríklad ľahké jednorúčky Takáto ľahká tréningová zaťaž je často podstatne nižšia, aby vyvolala akúkoľvek fyziologickú adaptáciu a rozhodne menšia, ako používajú muži.
Väčšina žien je schopná trénovať s vyšším objemom a intenzitou ako verilo pred niekoľkými rokmi. V skutočnosti ženy potrebujú trénovať s dostatočne veľkými intenzitami nato, aby to vyvolalo adaptáciu v kostiach, svaloch, chrupavkách, väzoch a šľachách. Keď cvičenie nemá dostatočný stimul, môže byť fyziologický prínos minimálny. Ak chcú ženy mať zo svojho silového tréningu maximálny výnos, mali by svoje cvičenie z času na čas robiť s maximom opakovaní pre každý cvik alebo sa o to aspoň pokúsiť. Samozrejme závisí to od toho, ako sme na tréning fyzicky pripravený a nie je ideálne vykonávať cvičenia, na ktoré človek nie je kondične a silovo pripravený. Najdôležitejšia vec nakoniec – cvičte preto aby ste boli zdraví, cítili sa dobre, dajte telu čo potrebuje a postupom času sa vám zato odvďačí! Všetky ostatné benefity prídu časom o ktorých som písal v mojom predchádzajúcom článku Silový tréning a jeho prínos pre zdravie a kondíciu človeka.