Najprv sa ale pozrime nato, čo to vlastne Core je.
Už v prvom článku sme sa pozreli nato, prečo je nevyhnutné aktívne posilňovať jadro tela tzv. core.
Neraz sme sa mohli stretnúť s pojmom Core či spojením Core tréning. Core je hlboký stabilizačný systém, ktorý je zameraný na jadro nášho tela, od ktorého záleží, ako sa budeme cítiť nielen po zdravotnej, ale aj fyzickej stránke.
Jadro tela každého človeka sa skladá z niekoľkých typov svalov:
- priečne brušné svaly
- hlboké svaly chrbtice
- svaly panvového dna
- bránica
Ďalej core tvoria aj takzvane povrchové svaly ako priamy brušný sval, šikmé brušné svaly, krížový sval – vzpriamovač a bedrový štvorhlavý sval. Posilnenie stredu/core-u nášho tela má nesporné výhody nielen pre aktívnych športovcov rôzneho typu, ale aj bežných klientov či milovníkov športu a fitness. Je veľmi dôležitý či už zo zdravotného hľadiska, alebo zvýšenia výkonnosti a prispieva aj k samotnej úprave nášho vzhľadu.
Mnohé rehabilitačné, kompenzačné, silové či kondičné cvičenia sa mnohokrát zameriavajú na silný core. Takýto druh cviční sú veľmi obľúbené u bežcov, cyklistov, plavcov či MMA zápasníkov, keďže vďaka takémuto typu cvičenia si vieme zlepšiť výbušnosť, dynamiku, silu či vytrvalosť. Takýto typ cvičenia je ale samozrejme vhodný aj pre bežných klientov, ktorí majú často nedostatok pohybu spôsobený práve sedavým zamestnaním alebo príliš pohodlným životným štýlom…

Aktívnym cvičením core-u sa zlepšuje kondícia a sila, čo má pozitívny vplyv na našu koordináciu a stabilitu pohybu v bežnom živote ako aj v sporte a práve z tohto dôvodu by sa mal človek zamerať na takýto druh cvičenia, vďaka ktorému si zvýši a rozšíri rozsah pohybového aparátu zlepší koordináciu svalov na celom tele. Tak isto dokážeme zlepšiť mobilitu a flexibilitu, ktorá nám v dnešnej dobe často chýba, v dôsledku čoho môžu vznikať rôzne nepríjemné zdravotné problémy. Práve správnym technickým cvičením CNS (Centrálny nervový systém) vieme dosiahnuť napríklad funkčnejšie a aj viditeľnejšie svaly na bruchu.
Zo zdravotného hľadiska si tréningom core-u dokážeme zlepšiť správne držanie tela, vyhnúť sa bolestiam krčnej chrbtice, problémom s krížovými bedrovými, ramennými či kolennými kĺbmi, čo je v dnešnej dobe veľmi častý problém. Nesprávnym držaním tela si môžeme posilniť problémy, ktoré už máme ako sú disbalancie, spazmy či skrátene svalstvo.
V súčasnosti nejedného z nás postihujú problémy s vyskočenými platničkami či stavcami a práve zosilnený core nám môže slúžiť ako prevencia proti takýmto zraneniam. U žien posilnenie panvového dna môže pomôcť k zmierneniu menštruačného cyklu, uľahčiť priebeh pôrodu, ako aj zlepšiť samotný sexuálny život a to už predsa stojí zato 😊
Samozrejme, nesmieme pri cvičení zabúdať ani na správne bráničné dýchanie, čo je dôležitý faktor nielen pri cvičení, ale aj v bežnom živote, na ktorý sa neraz zabúda v dôsledku uponáhľaného života ako aj zlé návyky dýchania. Nesprávny spôsob dýchania nám môže spôsobiť preťaženie niektorých svalových segmentov a tým pádom zvýšiť aj riziko zranenia, preto je dôležitá správna koordinácia a stabilizácia vnútorných a vonkajších svalov. Telo je jeden celok a tak treba k nemu pristupovať.
Preto každý, kto chce zlepšiť kvalitu svojho života, či už zo zdravotného hľadiska alebo svoju kondíciu, silu ci vzhľad, by sa mal zamerať na správne precvičovanie jadra svojho tela, teda samotného core-u, správnu koordináciu a aktiváciu vnútorných svalov. Využitím rôznych core cvičení v rámci silového, izometrického ci unilaterálneho cvičenia vieme krásne precvičiť CNS a tým zlepšiť aj kvalitu nášho života.

,,Iba zdravý človek môže byť silný.“